-
Menu
-
-
-
-
-
Produkt Polecany
-
-
-
-
-
Akcesoria do taśm LED
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
-
polecany produkt
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
gotowe zestawy taśm LED
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
-
-
Lampy ogrodowe i elewacyjne
-
-
-
polecany
-
-
-
-
-
-
-
-
Polecana oferta
-
-
-
-
-
Taśmy LED - 5 metrów
- Taśma MONO 2835 - 12V PREMIUM
- Taśma MONO 2835 - 24V PREMIUM
- Taśma MONO 2835 - 300 diod / 5m
- Taśma MONO 2835 - 600 diod / 5m
- Taśma MONO 5050 - 300 diod / 5m
- Taśma MONO COB 12V
- Taśma MONO COB 12V IP67
- Taśma MONO COB 24V
- Taśma MULTI - RGB
- Taśma Multi - RGBW RGB CCT
- Taśma Programowalna
- Taśmy LED SMD wodoodporne
-
-
-
Polecana oferta
-
-
-
-
-
-
-
Taśmy LED COB
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Lampy led na szynie
-
-
-
-
-
-
Menu
-
-
-
-
-
Produkt Polecany
-
-
-
-
-
Akcesoria do taśm LED
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
-
polecany produkt
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
gotowe zestawy taśm LED
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
-
-
Lampy ogrodowe i elewacyjne
-
-
-
polecany
-
-
-
-
-
-
-
-
Polecana oferta
-
-
-
-
-
Taśmy LED - 5 metrów
- Taśma MONO 2835 - 12V PREMIUM
- Taśma MONO 2835 - 24V PREMIUM
- Taśma MONO 2835 - 300 diod / 5m
- Taśma MONO 2835 - 600 diod / 5m
- Taśma MONO 5050 - 300 diod / 5m
- Taśma MONO COB 12V
- Taśma MONO COB 12V IP67
- Taśma MONO COB 24V
- Taśma MULTI - RGB
- Taśma Multi - RGBW RGB CCT
- Taśma Programowalna
- Taśmy LED SMD wodoodporne
-
-
-
Polecana oferta
-
-
-
-
-
-
-
Taśmy LED COB
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Lampy led na szynie
-
-
-
-
-
Jakie włączniki światła wybrać? Dobierz odpowiedni osprzęt elektroinstalacyjny!
Włączniki światła to jeden z podstawowych elementów osprzętu elektroinstalacyjnego, który niezbędny jest w każdym domu i mieszkaniu. Jakie są rodzaje włączników? Jakie włączniki wybrać do nowoczesnego czy klasycznego domu? Odpowiedź na te pytania poznasz, czytając ten artykuł.
Włączniki światła - charakterystyka
Włączniki światła fachowo zwane są łącznikami instalacyjnymi. Służą one do włączania i wyłączania prądów roboczych w instalacjach niskiego napięcia, np. instalacji oświetlenia. Istnieje wiele rodzajów włączników, dlatego warto poznać ich specyfikację, zanim zaczniemy wybierać je pod względem estetycznym, tak aby doskonale pasowały do charakteru pomieszczenia, w którym mają być zamontowane. Ze względu na przeznaczenie można wyróżnić:
- łącznik jednobiegunowy - standardowy włącznik pojedynczy wyposażony w jeden klawisz umożliwiający załączanie i wyłączanie tylko w obrębie jednego obwodu, najczęściej stosowany jest w pomieszczeniach jako przełącznik oświetlenia,
- łącznik podwójny, świecznikowy - łącznik wyposażony w dwa klawisze, umożliwiający łączenie dwóch niezależnych obwodów oświetleniowych ze wspólnego (jednego) zasilania, najczęściej używany do załączania żyrandoli podzielonych na dwie strefy,
- łącznik schodowy - w połączeniu z drugim łącznikiem schodowym pozwala sterować oświetleniem z dwóch różnych miejsc, przełączenie jednego z pary powoduje natychmiastową zmianę stanu obwodu (otwarty/zamknięty) na stan przeciwny, najczęściej wykorzystywany na klatkach schodowych lub korytarzach,
- łącznik krzyżowy - umieszczany jest zawsze pomiędzy łączniki schodowe, tam, gdzie zachodzi potrzeba sterowania oświetleniem z co najmniej trzech miejsc, najczęściej stosowany na półpiętrach,
- łącznik zwierny „światło” - łącznik działa jako przycisk zwierny, odbijający, w połączeniu z automatem schodowym może służyć do załączania światła na klatkach schodowych,
- łącznik zwierny „dzwonek” - łącznik działa jako przycisk zwierny, odbijający, służy do załączania dzwonka,
- łącznik schodowy jednobiegunowy - posiada dwa klawisze: jeden działa jak łącznik jednobiegunowy, a drugi jak łącznik schodowy,
- łącznik podwójny schodowy - dwa oddzielne łączniki schodowe umieszczone w jednym module, najczęściej stosowany na półpiętrze, skąd włącza/wyłącza się oświetlenie w górnej lub dolnej części schodów,
- łącznik potrójny - łącznik wyposażony w trzy klawisze, umożliwiający łączenie trzech niezależnych obwodów,
- łącznik podwójny zwierny - łącznik wyposażony w dwa klawisze działające jako dwa niezależne przyciski zwierne, odbijające,
- łącznik dwubiegunowy - łącznik ten posiada jeden klawisz, załącza lub rozłącza jednocześnie dwa bieguny.
Nowoczesne włączniki światła - dopasuj włącznik światła do Twojego domu
Standardowe włączniki światła, jak również te schodowe i krzyżowe, dostępne są w formie tradycyjnej, najczęściej jako białe włączniki oraz bardziej nowoczesnej. Niewątpliwie białe włączniki doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, nie rzucają się one nadmiernie w oczy, dzięki czemu podczas remontu możliwe, że będziemy mogli pozostawić je również na nowym, nawet nieco ciemniejszym kolorze ścian. Ponadto włączniki schodowe takie jak włącznik schodowy OSPEL ARIA biały to doskonałe rozwiązanie, jeżeli mamy nieco inny styl na różnych piętrach domu, a pragniemy ujednolicić włączniki obecne na korytarzach.
Czy jednak białe włączniki z PCV to jedyna opcja? Zdecydowanie nie! Nowoczesne włączniki to ogromna kategoria produktów elektroinstalacyjnych. Można wśród nich na pewno wymienić czarne włączniki, które odnajdą się w bardziej nowoczesnych, industrialnych czy biurowych wnętrzach. Swoim eleganckim, ale wyróżniającym się wyglądem doskonale podkreślą kolor ścian. Istnieją również włączniki światła w innych barwach, takich jak brąz czy różowy, jednak ich wybór może być problematyczny, gdy będziemy pragnęli zmienić wystrój pomieszczenia. Warto wybrać bardziej klasyczne opcje, takie jak białe włączniki czy właśnie czarne włączniki.
Ponadto najbardziej klasyczny kształt włączników światła to kwadrat, jednak na rynku dostępne są także okrągłe włączniki, które doskonale sprawdzą się np. w dziecięcym pokoju, ponieważ nie posiadają ostrych kantów, o które dziecko mogłoby się skaleczyć. Wyróżnić można również włączniki szklane, które najczęściej są dotykowe. Z pewnością podkreślą one nowoczesny wygląd pomieszczenia, stanowiąc jego interesującą dekorację.
Wśród zalet szklanych włączników światła można wymienić elegancki wygląd minimalistycznego panelu, który sprawia, że włącznik nie rzuca się przesadnie w oczy. Występują one w wielu kolorach, jednak najczęściej wybierane są białe lub czarne. Jeżeli chcesz rozświetlić pomieszczenie, wystarczy lekko dotknąć szklany, dotykowy włącznik. Co jeszcze można wymienić wśród ich zalet? Włączniki te cechują się dużą wytrzymałością mechaniczną, wodoodpornością, są one podświetlone (najczęściej na niebiesko) i łatwe w czyszczeniu. Szklane włączniki światła, także te podwójne czy potrójne, pozbawione są szczelin i zakamarków w odróżnieniu od tradycyjnych włączników, co pozwala na bezproblemowe utrzymanie ich w higienie.
Wybierając włącznik światła, możesz zdecydować się również na model z podświetleniem. Dzięki zastosowaniu takich nowoczesnych włączników problem z odnalezieniem ich w ciemności i brudną ścianą przestanie być Twoim problemem. Dyskretne podświetlenie zawsze naprowadzi dokładnie na przycisk włącznika.
Wybierz włączniki światła ze sprawdzonej serii
Jeżeli chcesz, aby włączniki nie zaburzały aranżacji wnętrz, a wyłącznie stanowiły jej delikatne uzupełnienie, warto wybrać elementy produkowane w ramach jednej serii. Decydując się na określoną serię, należy sprawdzić jej dostępność, ponieważ zastosowanie włączników z jednej gamy w całym domu czy mieszkaniu będzie tworzyło spójne zestawienie. Pamiętaj jednak, że nie ma obowiązku montowania identycznego sprzętu elektroinstalacyjnego w całym domu. Włączniki mogą być swoim kolorem zbliżone do ściany lub całkiem od niego odbiegać, będąc w nietypowych barwach lub kształtach.
Na przykład marka Ospel w serii Aria oferuje włączniki światła w kolorach takich jak biel, ecru, srebrny, szary mat i czarny metalik. Te ponadczasowe kolory doskonale będą współgrały z każdym wnętrzem. Jednocześnie są one zbliżone kształtem i formą wykonania, a więc doskonale będą dodawać spójności domowi. Ponadto w ramach tej serii masz do wyboru aż 7 różnych podświetleń, dzięki czemu włączniki światła będą stanowić niebanalny element wnętrza ożywiający przestrzeń.
Montaż włączników światła
Niezależnie od tego, na jaki włącznik światła się zdecydujesz, warto zastanowić się, jak należy go zamontować. Standardowym, najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest montaż włączników na wysokości 1,4 m od podłogi. Jeżeli jednak mieszkasz z osobą, która porusza się na wózku inwalidzkim, warto zdecydować się na montaż włączników na wysokości 0,9 - 1,1 m od podłogi.
W jaki sposób należy zamontować nowy włącznik światła? Proces ten można przedstawić w trzech prostych krokach:
- Demontaż starego włącznika światła - prace należy rozpocząć od wyłączenia obwodu elektrycznego bezpiecznikiem. Następnie należy zdjąć klawisz łącznika i odkręcić śruby mocujące sprzęt tak, aby móc wyjąć środek. Poluzuj zaciski przewodów elektrycznych i wyjmij je.
- Podłączenie nowego włącznika - końcówki przewodów elektrycznych należy wsunąć do zacisków śrubowych lub sprężynowych nowego włącznika. Nowy włącznik należy umieścić następnie w puszce, uważając, aby nie wyrwać przewodów z zacisków. Następnie należy włączyć obwód światła i sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo. Jeśli tak, dokręć śruby łączące osprzęt z puszką.
- Zakładanie obudowy łącznika elektrycznego - załóż ramkę, dociskając ją do ściany, do momentu zatrzaśnięcia się wszystkich zatrzasków. Na koniec umieść klawisz we wgłębieniu.
Obecnie, projektując dom jednorodzinny, który pragniesz wybudować, istnieje konieczność stworzenia również projektu instalacji elektrycznej. Jego koszt często jest niewielki, a pozwala w fachowy sposób zaprojektować umieszczenie wszystkich włączników światła i innych elementów osprzętu elektroinstalacyjnego. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu włączników światła użytkowanie domu może stać się zaskakująco wygodne.
Dodaj komentarz