-
Menu
-
-
-
-
-
Produkt Polecany
-
-
-
-
-
Akcesoria do taśm LED
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
-
polecany produkt
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
gotowe zestawy taśm LED
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
-
-
Lampy ogrodowe i elewacyjne
-
-
-
polecany
-
-
-
-
-
-
-
-
Polecana oferta
-
-
-
-
-
Taśmy LED - 5 metrów
- Taśma MONO 2835 - 12V PREMIUM
- Taśma MONO 2835 - 24V PREMIUM
- Taśma MONO 2835 - 300 diod / 5m
- Taśma MONO 2835 - 600 diod / 5m
- Taśma MONO 5050 - 300 diod / 5m
- Taśma MONO COB 12V
- Taśma MONO COB 12V IP67
- Taśma MONO COB 24V
- Taśma MULTI - RGB
- Taśma Multi - RGBW RGB CCT
- Taśma Programowalna
- Taśmy LED SMD wodoodporne
-
-
-
Polecana oferta
-
-
-
-
-
-
-
Taśmy LED COB
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Lampy led na szynie
-
-
-
-
-
-
Menu
-
-
-
-
-
Produkt Polecany
-
-
-
-
-
Akcesoria do taśm LED
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
-
polecany produkt
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
gotowe zestawy taśm LED
-
-
-
-
-
-
produkt polecany
-
-
-
-
-
-
-
Lampy ogrodowe i elewacyjne
-
-
-
polecany
-
-
-
-
-
-
-
-
Polecana oferta
-
-
-
-
-
Taśmy LED - 5 metrów
- Taśma MONO 2835 - 12V PREMIUM
- Taśma MONO 2835 - 24V PREMIUM
- Taśma MONO 2835 - 300 diod / 5m
- Taśma MONO 2835 - 600 diod / 5m
- Taśma MONO 5050 - 300 diod / 5m
- Taśma MONO COB 12V
- Taśma MONO COB 12V IP67
- Taśma MONO COB 24V
- Taśma MULTI - RGB
- Taśma Multi - RGBW RGB CCT
- Taśma Programowalna
- Taśmy LED SMD wodoodporne
-
-
-
Polecana oferta
-
-
-
-
-
-
-
Taśmy LED COB
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Lampy led na szynie
-
-
-
-
-
Jakie zastosowanie mogą mieć złączki WAGO?
Niepozorna złączka WAGO to element osprzętu elektroinstalacyjnego, który na pierwszy rzut oka może wydawać się nieistotny. To błąd, ponieważ kostka prądowa, jaką jest kostka WAGO, posiada wiele zastosowań, a także zalet. Przeczytaj o tym, co to jest szybkozłączka WAGO i gdzie możesz ją zastosować.
Złączki WAGO - charakterystyka
Złączki WAGO różnią się od innych tradycyjnych złączek przede wszystkim tym, że do łączenia przewodów nie są konieczne żadne narzędzia. Umożliwiają one szybki i wygodny montaż nawet bardzo złożonej instalacji elektrycznej. Ponadto wyróżnia je również to, że są wielokrotnego użytku, dlatego w przypadku, gdy chcemy jednak coś zmienić, możemy je ponownie wykorzystać. Co jeszcze należy do zalet WAGO złączki? Obudowa tych kostek najczęściej jest przezroczysta, dzięki temu możemy już po zainstalowaniu przewodów sprawdzić, czy są prawidłowo umieszczone w zaciskach. Ponadto kostki WAGO wyróżniają bardzo małe rozmiary, które sprawiają, że nie jest konieczne stosowanie znacznie większych puszek instalacyjnych.
Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów złączek typu WAGO. Ich podstawowy podział to ten na złączki do stosowania w przypadku przewodu typu drut lub przewodu typu linka. Istnieją również szybkozłączki WAGO uniwersalne, takie jak kostka 2 x 0,8 mm-4 mm 221-412, które można użyć do dowolnego typu przewodu. Jakie jednak są najpopularniejsze kostki WAGO? Można wśród nich wyróżnić:
- złączki MICRO do puszek instalacyjnych (WAGO 243) - przeznaczone do obudowy niskonapięciowej, wyposażone są w zacisk PUSH WIRE, czyli wyłącznie do podłączenia przewodów miedzianych jednodrutowych o przekroju 0,6-0,8 mm2,
- złączki COMPACT do puszek instalacyjnych (WAGO 2273) - są to bezgwintowe złączki do puszek instalacyjnych, które wyposażone są w zacisk PUSH WIRE. Stanowią one nowszą formę serii 273, wyróżnia je mały rozmiar i zróżnicowana kolorystyka umożliwiająca dowolne kombinacje łączenia i szybką identyfikację przewodów o przekroju 0,5-2,5 mm2,
- złączki oświetleniowe i serwisowe (WAGO 224) - obecny w nich zacisk sprężynowy typu CAGE oraz PUSH WIRE umożliwia łączenie przewodów jednodrutowych i linkowych o przekroju od 0,8 mm2 do przekroju znamionowego łączki, które również nadają się do łańcuchowego łączenia przewodów jednodrutowych,
- złączki instalacyjne do wszystkich rodzajów przewodów (WAGO 222) - posiadają one wbudowany zacisk sprężynowy CAGE CLAMP, który umożliwia otwieranie i zamykanie złączki za pomocą dźwigni, przeznaczone są one do wykorzystania kilku rodzajów przewodów jednocześnie,
- złączki MICRO instalacyjne do wszystkich rodzajów przewodów (WAGO 221) - są one znacznie mniejsze i łatwiejsze w obsłudze od serii 222, ponadto odchylenie dźwigni możliwe jest już przy użyciu niewielkiej siły.
Złączki WAGO - podział ze względu na zastosowanie
Kostka WAGO, czyli kostka prądowa, stanowi doskonałą alternatywę dla wcześniejszych tradycyjnych rozwiązań łączenia przewodów elektrycznych. Umożliwia ona wygodną i bezproblemową pracę, pozwalając na łączenie kabli bez wykorzystania wielu dodatkowych narzędzi. Jak działa kostka WAGO? Wystarczy tylko otworzyć zacisk za pomocą plastikowego klipsa, włożyć odizolowany przewód (najczęściej na długości 11 mm) i zamknąć otwarty wcześniej zacisk.
Zastanawiasz się, jakie złączki WAGO można wyróżnić ze względu na ich zastosowanie? Szybkozłączki WAGO instalacyjne to praktyczne produkty, które przeznaczone są do wszystkich rodzajów przewodów. Szybkozłączki instalacyjne WAGO wykazują zdolność przewodzenia prądu do 32 A i dostosowane są do przekrojów do 6 mm2. Mogą one współpracować z innymi adapterami montażowymi. Wyróżnić można także złączki WAGO do puszek instalacyjnych, których montaż odbywa się poprzez wetknięcie, wyróżnia je przezroczysta obudowa znacząco ułatwiająca wizualną identyfikację oraz kontrolę położenia przewodu.
W przypadku instalacji LED sprawdzi się szybkozłączka WAGO oświetleniowa ułatwiająca łączenie ze sobą przewodów jednodrutowych i linkowych. Złączki te mają bardzo szerokie zastosowanie, a ich obsługa nie wymaga dodatkowych narzędzi, co jest szczególnie ważne w przypadku podłączania opraw oświetleniowych w trudno dostępnych miejscach. Dostępne są także szybkozłączki listwowe wyposażone w bezpieczny zacisk, które oferują szeroki zakres przekrojów podłączanych przewodów. Te złączki WAGO wyróżnia też bogaty system mostkowania, obejmujący warianty ciągłe, omijające czy redukcyjne. Przejrzystość połączeń między nimi wynika z trójwierszowego opisu na paskach oznacznikowych. Szybkozłączki te pozwalają na prostą oraz zindywidualizowaną modernizację i rozbudowę rozdzielnic prądowych.
Zastosowanie złączek WAGO
Główną zaletą złączek WAGO jest ich prosty i szybki montaż. Jednak jak stosować je prawidłowo? Zacznij od wyboru odpowiedniego wariantu, kierując się rodzajem i parametrami szybkozłączki. Pragniesz stworzyć połączenie kostka WAGO - LED oświetlenie? Istotne podczas wybierania właściwej złączki będą: stan ochrony, metody mocowania, temperatura otoczenia w miejscu montażu oraz rodzaj elementów przyłączeniowych.
Niektóre z kostek WAGO przystosowane są do eksploatacji w temperaturze o wysokości sięgającej nawet 105 Celsjusza. Złączki te współpracują z prądem nominalnym w zakresie maksymalnym 32A/450 V, dzięki czemu mogą być stosowane w instalacjach i połączeniach siłowych.
Wymieniasz elektroinstalację i zastanawiasz się, jak możesz uczynić ją bezpieczniejszą? W takim przypadku może być konieczne zastosowanie złączki WAGO. Jak to zrobić?
- Skuj ścianę dookoła miejsca, w którym doszło do uszkodzenia, w taki sposób, aby możliwe było włożenie puszki elektrycznej. Wyłącz zasilanie, tak aby nie porazić się prądem.
- Zdejmij izolację z uszkodzonych przewodów na długości około 11 mm, a następnie przełóż kable przez otwory w puszce. W tym celu zastosuj specjalny ściągacz do izolacji. Co jeżeli okaże się, że kable są za krótkie, by było możliwe ich połączenie? Wówczas należy dołożyć przewody, przygotowując krótki kawałek kabla i odizolowując go z obu stron.
- Zastosuj złączkę WAGO, pamiętając, że służy ona do łączenia kabli w tym samym kolorze. Otwórz zacisk, włóż przewody i zamknij. Szybkozłączka elektryczna nie powinna w żadnym stopniu przeszkadzać w zamknięciu puszki. Dobrą praktyką jest układanie kabli tak, aby kostka WAGO znajdowała się klamerkami ku górze.
Łączenie kabli w puszce może wydawać się znacznie prostsze, jednak trzeba pamiętać, że pierwszym krokiem po wyłączeniu prądu z sieci jest ściągnięcie izolacji z kabli. Najczęściej są one trzyżyłowe, dlatego należy ściągnąć izolację łączącą trzy żyły w jeden przewód na odcinku kilku centymetrów, a następnie izolację z każdej żyły na odcinku ok. 11 mm. Kable bez izolacji należy umieścić we właściwych otworach puszki pionowo lub poziomo.
W tym momencie do ich łączenia można wykorzystać złączkę WAGO, która musi mieć tyle otworów, ile żył znajduje się w każdym z łączonych kabli. Złączkę należy założyć osobno na kabel fazowy, ochronny i neutralny. Dzięki temu każda z żył przewodu będzie znajdować się w osobnej kostce. Należy połączyć kabel zasilania z kablem zasilania, ochronny z ochronnym i neutralny z neutralnym. W ten sposób złączki WAGO umożliwiają szybkie i skuteczne wykonanie łączenia przewodów, które może przydać się w każdej instalacji elektrycznej. Na koniec pracy trzeba ułożyć złączkę WAGO w puszce w taki sposób, aby możliwe było jej łatwe zamknięcie, zamknąć ją i ukryć w ścianie. Ponadto złączki WAGO można wykorzystać do połączenia kabli w momencie, kiedy konieczne okazuje się ich przedłużenie.
Podsumowanie
Jak widać, zastosowanie złączek WAGO nawet w przypadku już istniejącej instalacji elektrycznej jest bardzo proste, dlatego wypierają one tradycyjne i stosowane do niedawna rozwiązania. Złączki te znalazły zastosowanie nie tylko w elektryce, ale także w przemyśle motoryzacyjnym i maszynowym. Wykorzystywane są w puszkach instalacyjnych i rozdzielnicach, ale również w instalacji telekomunikacyjnej oraz do montażu i łączenia oświetlenia.
Z czego wynika ogromna popularność złączki WAGO? Są one stworzone z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Szyny prądowe wykonuje się z cyny, będącej gwarancją szczelnego i bezpiecznego połączenia z przewodami. Dzięki temu gwarantują one bezawaryjną pracę instalacji elektrycznej przez bardzo długi czas. Najbardziej popularne są kostki WAGO podwójne, potrójne i pięciokrotne, pozwalające łączyć kilka przewodów za pomocą jednego rozwiązania. Pamiętaj, aby przed wyborem odpowiedniej złączki zwrócić uwagę, jaki rodzaj kabli będzie łączony za jej pomocą.

Powiązane posty





Dodaj komentarz